Dno miednicy - jak to ogarnąć?

diagnostyka fizjoterapia Oct 12, 2022

Czy Twoje dno miednicy jest wydolne?

W obecnych czasach świadomość na temat mięśni dna miednicy i ich roli w naszym codziennym funkcjonowaniu znacząco wzrasta. Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę z profilaktyki jaką mogą podjąć, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia dysfunkcji w obrębie MDM i narządów rodnych. Nadal jednak zdążają się pacjentki, które po pytaniu o gubienie moczu zaprzeczają stanowczo, że problem je dotyczy: 'przecież wyciek moczu dzieje się bardzo rzadko, tylko w momencie kichania czy kaszlu'. Należy zdawać sobie sprawę, że KAŻDY niekontrolowany ubytek moczu, jest związany z dysfunkcyjnym działaniem mięśni dna miednicy.

Funkcja dna miednicy

Nie wchodząc szczegółowo w anatomię, musimy zdawać sobie sprawę że dno miednicy stanowi jakoby 'misę', zawieszoną w obrębie kości miednicznych, która podtrzymuje narządy jamy brzusznej i układu rozrodczego. Mięśnie dna miednicy mają zarówno przebieg poprzeczny, podłużny jak i okrężny. Dlatego każda dysfunkcja w obrębie MDM będzie pociągać za sobą szereg konsekwencji, ze strony układu moczowo-płciowego oraz pokarmowego.

 

 

Problemy w obrębie dna miednicy

 Do schorzeń w obrębie MDM i narządów płciowych możemy zaliczyć:

-  nietrzymanie moczu

- wysiłkowe nietrzymanie moczu

- obniżenie narządów rodnych

- parcia naglące 

- pęcherz nadreaktywny 

- nietrzymanie zwieraczy po prostatektomii

 

 

Trening dna miednicy

Na szczęście fizjoterapią uroginekologiczną możemy znacząco wpływać na poprawę jakości życia pacjentów z dysfunkcyjnym dnem miednicy. We wszystkich wyżej wymienionych problemach, pomoże celowany trening, opierający się o ćwiczenie MDM w sposób bezinwazyjny, bezpieczny i nieprzekraczający granicy komfortu pacjenta. Jako terapeutka, zawsze zaczynam od nauczenia pacjenta świadomego użycia mięśni głębokich, tak aby nie kompensował ruchu z innych struktur - najczęściej zwieraczy, mięśni pośladkowych lub brzucha. Ćwiczenia bazują na wizualizacji, która jest dobrana odpowiednio do pacjenta i sposobu myślenia, który najlepiej do niego dotrze. Następnym krokiem jest progresja ćwiczeń i nauka ruchów funkcjonalnych - zwracamy uwagę w jaki sposób pacjent siada, dźwiga, chodzi - tak aby aktywne mięśnie dna miednicy, zmniejszały odpowiednio ciśnienie w obrębie jamy brzusznej. Pracę od postaw i gotowy protokół pracy oraz, co najważniejsze, rozwiązanie Twojego problemu dostaniesz w naszej klinice. Zapraszam na trening zarówno osoby, które już zmagają się z dysfunkcjami w obrębie dna miednicy oraz wszystkich tych, który chcą profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie.

Agata Wojtczak.

 

 

 

<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-wektory/ilustracja-wektorowa-abstrakcyjna-koncepcja-chorob-przenoszonych-droga-plciowa-bezpieczniejsze-zachowania-seksualne-leczenie-infekcji-seksualnych-niepewny-kontakt-choroby-weneryczne-objawy-infekcji-abstrakcyjna-metafora_12468747.htm#page=3&query=pelvic&position=13&from_view=search">Obraz autorstwa vectorjuice</a> na Freepik